[Dar]Alanlar

[Dar]Alanlar

Esas Kız Yedek Hatuna Karşı

Esas Kız Yedek Hatuna Karşı

Hayat da filmler gibi, esas kız, esas oğlan ve figüranlardan oluşmuyor mu? Biz kadınların çok çektiği bir konu da bu esas kız yedek hatun olayı değil mi?

Ben erkeklerin yalancısıyım, onlar da kabul eder ki, her zaman bir esas kız vardır hikâyelerinde. Onlar dile getirsin getirmesin, itiraf etsin ya da inkârda dirensin… Esas kız, bir şekilde hayatlarında derin yaralar açmış da olabilir, onları terk etmiş, aldatmış bile olabilir. Bunun önemi yok. Önemli olan unutamadıkları bu kadının onların içine sımsıkı işlemiş olması ve hayatlarının çeşitli anlarında durduk yerde hortlamaya devam etmesi. Hayatından çıkaramamak, ne hayatında ne dışında kalmak, kafası karışık olmak, ilişkiye hazır olmamak ve bunun gibi safsataların ardında çoğunlukla karşılaşacağımız tek muhatap bu hortlak hatunun kulakları tırmalayıcı sesi ve şuh kahkahasıdır.

Şimdi, diyelim ki, sizin tanıştığınız adam da böyle bir sendromun kıskacında. İki seçenek var, oradan kaçmak ya da kaçmak. İlle de meraklıysan acı ve gözyaşı dolu bir serüvene de çıkabilirsin tabii; seni tutan yok. Ama görmüş geçirmiş teyzelerimizin de diyeceği gibi; kafam karışık diyen bir adamdan uzak durmak en münasibidir.

Gelelim bu sendromun erkeklerin beyninde açtığı tahribata. Bu durumdaki bir erkek, hayattan elini ayağını çekmediği ve çevresine duvarlar örmediği sürece aklı ve ruh sağlığını korumak ve biraz da kafasını meşgul etmek için bir yedek hatun olayına girişecektir.

(Önemli Not: Yedek hatun olayına girmek için esas kız sendromunda olmak tabii ki şart değildir. Zira bir erkeğin yedek hatun bulundurma isteği içgüdülerinin desteklediği bir savunma mekanizmasıdır bazen ve herhangi bir anda ortaya çıkabilir. Üstelik bu durumun erkeklere mahsus olduğunu iddia edecek de değilim, yedek jeton bulundurma alışkanlığı gibi bu da kadın erkek fark etmeden kendini koruma içgüdüsünün sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ama ben yazının adını bir kere yedek hatun koydum, erkeklere verip veriştirmem lazım, kusura kalmayın.)

Çevresinde yedek hatun olma potansiyeline sahip kadınlar varsa, değmeyin erkeğin keyfine. İlgi görmek herkesin ihtiyacı. Kendisine beklediği ilgiyi göstermeyen esas kızın yerini tutmasa da böyle bir manevi destek ile erkek sarsılan özgüvenini toplayabilir ve kondisyonunu tekrar kazanıp sahalara dönebilir. Aksi takdirde o erkekten kimseye hayır gelmez; ruhsuz, suratsız, huysuzluklarıyla çekilmez bir adam olur çıkar; anasına çatar, patronuna diş biler, sinirini boşaltacak yer arayıp durur. Ama bir yedek hatun o aşk gazisini çekip çevirir, sevgisiyle, ilgisiyle çorak topraklarına yağmurlar yağdırır, gülümsemesiyle kalbine bir umut taşır ve onu hayata kazandırır.

Erkeğin bir sonraki hamlesi duruma göre değişir. Şansı yaver giderse yedek hatunun da yüzü gülebilir elbet; ama ekseriye bu kısa macera pat diye ve güzel kızımızın anlayamadığı ya da kabul edemediği sebeplerle bitiverir. Hayatta herkes yerini bilmeli, öyle değil mi? Esas kız, yedek hatun ve esas oğlan cephesinde çeşitli taktiklerle savaşlar da verilebilir, erkek esas kızın peşini bıraktığında esas kız yelkenleri suya indirip erkeğin gönlünü almaya geri de gelebilir, yedek hatun büyüklük edip hiç canı yanmadan herkes kendi yoluna da diyebilir…

Öyle ya da böyle, erkek bir esas kız belirleyip yoluna devam eder. Bu kız, ister erkeğin yanı başında ister sadece kalbinin derinliklerinde olsun, hafızalardan silinmeyen baş döndürücü etkisiyle ortalığı kasıp kavurur. Yedek hatunsa antrenörün üç değişikliğinden biri olmayı beklerken yerinde ısınıp durur.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Share


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

error: Content is protected !!