[Dar]Alanlar

[Dar]Alanlar

Dobra dobra dostun olsun

Dobra dobra dostun olsun

Hatalarımı yüzüme vurabilecek bir dost isterdim. Yanlış olduğunu düşündüğü her şey için benimle sonuna kadar savaşacak biri olsun; yeter ki dürüstçe inatlaşsın benimle. Kendimden şüphelenmemi sağlayacak kadar ısrarcı olsun.

Yanlışsın dostum, böyle olmaz, diyebilecek biri. Kendi kendime ters düştüğüm, çeliştiğim her noktayı suratıma çarpıp beni afallatabilecek biri. Varoluşumu sorgulatabilecek kadar güçlü, beni iyi tanıdığını ve beni anlamak için çaba sarf ettiğini her an gösterebilen bir özgür ruh. Can dostum diyebileceğim biri olsun, şefkatiyle ısınabileceğim bir yürek açsın bana. Böyle bir arkadaşlığa her şeyini verir insan.

Ne kadar kızsa da kızamaz. Ne kadar çabalasa da duymazdan gelemez. Ne kadar kırılsa da haklı bulur onu.

Böyle bir dostla işte, sen daha insan, sen daha içten, sen daha doğru ve kendine yakın olursun.

O dost ki tozu dumanı savurup oyalamacalarla kurduğun savunma mekanizmalarını çökertebilir. Ve tüm bariyerlerin ve sığınakların keşfedilince sen çırılçıplak kalırsın aynanın önünde. Kendinle.

Yalanlayamazsın. Geçiştiremezsin. En fazla susar; ama mutlaka anlarsın.

O seninle böyle konuşmaya başladı mı, öyle ya da böyle enine boyuna düşünme zamanıdır. Şapkanı önüne koyup düşünme zamanı.

Kendinle yüzleşmeni sağlayabilecek, bu yüzleşmede yanında sağlam durabilecek; ama bunları yaparken bile hiçbir zaman seni yargılamadığını bildiğin bir dostun olsun dilerim. Yanında böyle bir dostun varsa sana kimse karşı duramaz. Sen bile.

Bu dost, kendine karşı yarattığın engellerle dalga geçer, koruma halkanlarını delip geçer, saçmaladığında da lafı ağzına tıkar.

Yüzüne güleni değil, sana kızabileni; sahte övgülerle sırtını sıvazlayanı değil, gözünün içine bakabileni seçmeni dilerim hayatta.

Dostum dediğine güvenebilmeni; güvendiğinde yanılmamanı dilerim.

Hayatında bir şeylerin ters gittiğini anlayınca koşa koşa kapına dayanabilecek; bu tersliklerde saçmalamaya başladığında ise sana hak vermeyecek bir dostun olsun isterim. Görünürde çok yakın durup tersi düzü karıştırdığında seni uyarmaktan kaçınacak biri olmasın.

Son olarak, eğer şanslıysan ve böyle bir dostun varsa, ona küsüp kendi yalanlarına saklanmamanı dilerim. Çok nadir bulabileceğin bir değere arkanı dönmüş olursun eğer ondan kaçarsan.

Hele ondan kaçıp bir tatlı-dile koşarsan, aman dikkat; sana her göz kırpanı yar bellemeyeceğin gibi hayatındaki herkesi de dost belleme dostum. Gerçekleri duymak istersen, ben her zaman buradayım.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Share


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

error: Content is protected !!