[Dar]Alanlar

[Dar]Alanlar

1 Kasım

1 Kasım

Kasım geldi mi Sonbahar da yolcudur bence.”

Yazdıklarıma isim ararken çok zorlanmadım, biraz kolayına kaçtım sanırım bugün. 1 Kasım. Kasım’ın ilk günü, tarihe bıraktığımız bir gün daha olacak bugün.

Henüz yeni gelmişti sonbahar, daha yeni yeni alışıyorduk kendisine. Şimdiyse aramızdan ayrılmasına az kalmış, baksana iki ay geçmiş bile, önümüz Kış.

Eylül ve Ekim’e göre daha da hüzünlüdür hatta kederlidir Kasım. İnce ünlülerle kalın ünlülerin savaşından mı yoksa sert sessizin haklı gururu mu bilemem ama Kasım ayı göğsümün ortasına bir ağırlık bırakır her gelişinde. Daha ilk yarısında 10 Kasım’a ağlarım, ikinci yarısında da Aralık kapıdadır.  Sonrası koskoca yılın bitişi ve karakış demektir. (Artık kışlar da eskisi gibi değil gerçi, hatta artık hiçbir şey eskisi gibi değil ya.)

Bu 30 günlük sonbahar-kış arası geçiş ayının en güzel yanı geçen sene doğan yeğenim elbette. Yerini hiçbir şey tutamaz zaten ama onun dışında mutluluk veren herhangi bir şey daha aklıma gelmiyor. Yok cidden.

Kahır dolu geçmişin tasalı arkadaşı sevgili Kasım,

Bugün ne büyük sevinçlerle ne de elimde güllerle karşılıyorum seni. Geçtiğimiz üç ayın gönül yorgunluğundan çıkmaya çalışıyorum kendimce. Gönül yorgunluğu dediysem öyle fırtınalı aşklar, cesur şövalyelerin konu olduğu romanlar ya da kavuşamayan sevgililer falan gelmesin aklına. Gönül sırf böyle romantik ya da fantastik hikâyelerden mi yorulur kuzum? Asıl yorgunluğu, gönülden geçenlerin görülmemesi/duyulmaması/bilinmemesi de vermez mi?

O gönülden geçenler ki öyle güzel hayaller, öyle şahane sevgiler vardır ki orda… Ben sana nasıl anlatsam… En can alıcı renkleri, en güzel tabloları, şu ana kadar yazılmış en güzel şiirleri, en güzel tabloları ya da hayatında görüp görebileceğin en güzel bahçeleri düşün… Hani içinde kelebekler uçuran en güzel hayalleri, sana o hayalleri tekrar veren umudu, her şeye rağmen ayağa kalktığında kendinle gurur duymayı ve uzun zamandır beklediğin o sese kavuşmayı… Ve sonra hepsini bir anda kaybettiğini farz et. Benim bahsettiğim gönül yorgunluğu böyle bir şey işte.

Ama rica ederim, daha fazla konuşmayalım lütfen. Ne yeri ne de sırası. Nerede kalmıştık…

Evet, sevgili Kasım,

Görüp görebileceğin en durgun halimle, isteksiz bir şekilde karşılıyorum bugün seni. Bir yanımda yeni ay, bir yanımda nihayet bitmekte olan bir Merkür retrosu, ardım sıra yürüyen Mars retrosu ile bekliyoruz, bakalım bize neler getirdin…   

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
1 Kasım, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Share


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

error: Content is protected !!