Seyahat

Midilli’de nereye gidilir?

Neredeyse her sene gittiğim için bana sorular geliyor, ben de arkadaşlarımdan da aldığım notlarla kendiminkileri birleştirdim. Bu da burada dursun dedim 🙂

Bizim Midilli’de gittiğimiz yerler sıklık sırasına göre şöyle:

 1. Zouros. Vatera (beach/restaurant) Biz her gidişimizde direkt buradaki şezlonglara yayılıyor, öğlen yemeğini burda yiyoruz. Artık bizi tanıyorlar. Denizi çakıllı ama suyu güzel. Öğlen menümüz: İmam, tzatziki, Greek salad, patlıcan ezme, domatesli spagetti ve kabak çiçeği – makarna güveçte geliyor nefis.
 2. Kafeneion O Ermis, Mytilene (dinner) Bu limandan yürüme mesafesi ve ara sokaklardan birindeki mekana her zaman uğramaya çalışıyoruz, eski nesil mekanlardan.
 3. Tropicana Platanos, Molyvos (dinner)  Her gidişimizde zeytinyağlılarına bayılıyoruz, ağaç altı bir evin bahçesi, sahibi de çok tatlı. Ama kalabalık olduğu için rezervasyon yapmanızı öneririm.
 4. Aeagean, Skala Eresou (lunch) Bu plaja biz az gittik, adanın batısında kalıyor ama hiç gitmediyseniz denizini bir deneyin.
 5. Parasol, Skala Eresou (cafe bar/drink) Gün batımı için söylüyorlar burayı. Çok renkli bi cafe, cıvıl cıvıl. Denizden çıkıp gün batımında renkli bir kokteyl içmek için hoş bir mekan.
 6. Meli Cafe (kahvaltı) Limandaki börekçimiz, hem orda yemişliğimiz hem de kahvaltı için paket alıp plajda yemişliğimiz var. Ben peynirli yiyorum ama ıspanaklı ve içi kremalı tatlı olanlar da var. Lokma tatlısı da yapıyor.
 7. Misirlou, Molyvos (lunch) Yemekler daha çok dünya mutfağı ama balkonundan manzara güzeldi ve bacon burger efsane bir sunuşla geldi.
 8. Antonis Ouzeri – Ουζερί “Αντώνης” (dinner) Lezzetli, tepeden Midilli manzarası var ama yollar aşırı dar ve park sorunu olabilir
 9. Baluchanas, Perama (dinner). Geçen sene bir akşam gittik, yolu sahilden, deniz mahsülleri için güzel bir yer, deniz kenarı, sakindi.
 10. Cafe Brasserie Bazaar, Molyvos (coffee) Molivos’ta limanın en ucundaki cafede caz dinleyip oturmayı sevdik.
 11. Kalderimi Taverna (dinner) Merkezde, Ermou caddesine yakın, limandan yürüme mesafesi. Biz bir kere gittik, çok özel bulmadık.

Ayrıca;

 • Molivos’ta hep tavsiye edilen bir türlü gidemediğimiz bir plaj: Congas
 • Restoranlardan da Octopus, Molyvos’da ve Lemvurgio, Panayuda’da denemediğim ama duyduğum yerler.
 • Reçel severseniz merkezdeki pastanelerde bulabilirsiniz. Arkadaşım özellikle şu markayı beğeniyor.
 • Bir Midilli yazısı
 • Yollar biraz virajlı, gece belirli yollarda aydınlatma yok, o yüzden gidiş gelişlerinizi mutlaka ona göre ayarlayın. Genelde bir yerden bir yere minimum 1 saati buldu bizim gidişler. Mümkün olduğunca ana yolları takip edin, biz bir kere ormana daldık yanlışlıkla dar yollardan… Bu arada özellikle batı tarafında Nude Beach’ler olabiliyor diye duydum, sürpriz olmasın☺
 • Kredi kartı her yerde geçmeyebiliyor, o yüzden nakit bulundurmakta fayda var.  
 • Bir kere Plomari’ye uğrayın fırsatınız olursa, uzo fabrikaları orada. Gerçi uzonun orda daha ucuz olmadığını da görmüştük ama olsun😊  
 • Önünden geçerken Panagiouda’yı beğenmiştik cafelerine uğramak ya da konaklamak için ama denk gelmedi henüz.

Salaş, sakin, kendi halinde bir yer bence Midilli. Son 10 yılda yollar biraz daha düzeldi, limandaki gümrük binası yenilendi ama yine de mütevazi bir ada. En fazla turist yine Molyvos’ta, diğer yerlerde genellikle adalı halkla biz oluyoruz plajda. Bu yüzden de çok seviyoruz işte 🙂

Dilerim çok güzel geçer, iyi tatiller!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Be Sociable, Share!
Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

error: Content is protected !!