[Dar]Alanlar

[Dar]Alanlar

Melek gibi bir bebek

Melek gibi bir bebek

— Dünya’ya

Gözlerini yummuş sımsıkı, bir çizgi olmuş göz kapakları. Uyuyor bebek, öyle huzurlu, öyle dingin, öyle güzel ki. Melek gibi. Bu dünyadan değil gibi…

Mis gibi kokusunu düşünüyorum, o bebek kokusunu. Kucağıma alırken incitirim diye korkacağımı, onu öpmeye koklamaya doyamayacağımı. Yumuk yumuk elleri, bir gıdım parmakları var. Yanakları yumuşacık, pembe pembe.

Beyaz bir hırkası var, benim bebeklik hırkam gibi, el örgüsü. Ne güzel uyuyor şimdi küçük hanımefendi. Bir de Beşiktaşlı yetiştiriliyor şimdiden, minik ördek resimleri arasında siyah beyaz yazılar var karyolasında.

Bir resimden ancak bu kadarını görebiliyor insan. Baktıkça o melek gibi yüze, saflığı, masumiyeti tekrar hatırlıyor ve çok özlüyorum. Bu dünyadan zaman zaman beni soğutan ne varsa ona karşıt bir yüz görüyorum şu an önümde. Saflığını uzun süre kaybetmeyeceğine inanmak istiyorum miniciğin. Bütün bunlara karşı, hayata sıfırdan başlayabilecek, ışıl ışıl bir gelecek hayal ediyorum. Cep telefonumda bile onu fon resmi yapmam bundan mı dersin…

İnsan, ömründe belli bir noktaya gelip çok şey görüp yaşadıktan ve kazanıp kaybetmeye alıştıktan sonra yaşama tekrar en başından başlamak istediği için mi çocuk yapmak ister acaba? Arasıra tıkırtılarını duyduğum biyolojik saatim dışında da sebeplerim olmalı, değil mi? Ki o da huysuzlanıyor ara sıra; ama yatıştırıyoruz tatlı dille, beyaz yalanlarla. Biraz daha sabret, diyoruz, daha ortada fol yok yumurta yok, ne diye dırdır ediyorsun?

Şimdi müstakbel bebeğimi düşünüyorum da, pamuk gibi ellerinden tutacağım o gün eminim gözlerimden yaşlar inecek şimdi olduğu gibi. Uykusunda nefes alıp verişini dinleyeceğim ister istemez. Başını göğsüme yaslayıp ninniler mırıldanacağım. İlk banyosunda, ilk adımında, ilk kez anne derken heyecandan içim titreyecek. İlk defa üstünü başını giydirirken, altını değiştirirken ya da mama yedirirken elim ayağıma dolaşacak belki de. Gülünce dünyalar benim olacak, ağlayınca ne yapacağımı bilemeyeceğim.

Ama her şeyden önce ve her şeyden fazla ben bebeğimi çok seveceğim.

 

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Share


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

error: Content is protected !!