Hayata Dair

Bu insanların hırsları hiç bitmeyecek mi can?

Bazı adamlardan korkacaksın can. Yüzüne demez ne düşündüğünü, belki gülümser, hoş da davranır herkesin içinde; ama sen başını çevirir çevirmez bir çıkarır ki çıngıraklı yılan dilini, neye uğradığını şaşırırsın, benden söylemesi.

Bazı kadınlardan korkacaksın can. Hahhahhah kihkihkih biraz hopla biraz savur derken allem eder kallem eder şaşırtırlar safgillerin aklını. O akıl ki minnak birşeydir zaten, limon çekirdeği kadarcık. Onu da iç ettiler mi ne kalır ki geriye… Mantığı  ters köşeye yatırıp ortaya saçıverirler yersiz yurtsuz fikirleri.

Fikir dediysek düşünülmüş değildir ha, sakın kanmayasın. Fikir dediğin bedavadır, illa düşünerek çıkmaz, hatta son tüketim tarihi de konmaz bu fikirlere. Yaaa.. Bir kere çıktı mı piyasaya, uzat, çekiştir, eğ, bük, tekrar sun, kimse bir şey anlamaz.

Bu insanlar var ya can, merdaneyle hamur gibi öyle bir açarlar ki adamı; ne muhakeme yeteneği kalır ne de eğriyle doğrunun farkı. Günde üç öğün şuursuzluk pidesi yer bu adamlar. Yedikçe yer, doymayı da bilmezler üstelik. Bu pidenin peynirlisi de olur; ama en çok patates yakışır, benden söylemesi. Seversen, üstüne yumurta da kırabilirsin, çipil çipil bakıverir pidenin üstünde sarı gözler.

Bu insanların hırsları hiç mi bitmez can? Kudurmuşlar bunlar cidden. Durup dururken geliverir biri, usulca sokulur yanına, gözlerini dikip de seninkilere, hesap sorar olmadık yere. Diyemezsin ki, nedir derdin benimle, takmıştır bir kere, daha fazlası, hep daha fazlası…

Gecenin bir yarısı, geceyi yaran bir çığlık olur. Birilerini korumak için birileri, başka birilerinin rahatını bozar. Birilerine yaranmak için birileri, başka birilerinin ayağına basar. Birileri ile başka birilerinin yeri günden güne değişir; ama hep birileri orda, başka birileri burada olur.

Kudurmuşlar dedim ya, boşuna demedim. Gözleri bağlıdır ama saldırmak için bakmaya ihtiyaç duymaz bunlar. Ulaşabildiklerine bir tekme bir tokat, bir de küfrettiler mi, bir rahatlarlar ki sorma. Birilerinin canını yakmak hoşlarına gider bu insanların, ancak öyle temiz bir uyku çekebilirler.

Özü bilirler mi, dersen can, öz nire bunlar nire.

Biz neyleriz, dersen can, nereye gitsek peşimizden gelirler.

Bu gece de bir çığlık mı oldu, dersen, evet biraz öyle oldu can.

Ama ağladım, yüreğimi temizledi gözyaşlarım.

Hepsi geçti gitti, aynı senin dediğin gibi can.

Nilhan

 

Dinlemek için öneri: İnsan İnsan – Fazıl Say

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu insanların hırsları hiç bitmeyecek mi can?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Be Sociable, Share!
Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

error: Content is protected !!