[Dar]Alanlar

[Dar]Alanlar

Atina’da Yaz İndirimi

Atina’da Yaz İndirimi

Hoppala, bu da nerden çıktı, demeyin. Siz bilmiyorsunuz belki; ama iki aydan uzun zamandır gurbet ellerde, Ege’nin öteki yakasındayım. Bir türlü yazmak nasip olmadı bugüne kadar; ama bir başladım mı gerisi gelir artık. Önümüzdeki haftalarda Yunanistan maceralarımla karşınızda olacağıma hiç şüpheniz olmasın.

Son on gündür Atina’nın en şık semtlerinden birindeydim, Kolonaki. Burada çok ünlü markalara, benim tanımadığım ama muhakkak sağlam bir kitlesi olan tasarımcılara ve özellikle haute couture mağazalarına rastlayabilirsiniz. Bazı vitrinlerdeki kıyafetleri fotoğraflayan bile oluyor, o kadar hoş kesimler var ki. Şık cafeler ve güzel binaların arasından o sokak benim bu sokak yine benim yürüyüp bütçenize göre dilerseniz göz zevkinizi tatmin edebilir ya da bizzat gardırobunuzu şenlendirebilirsiniz.

Ama siz de benim gibi cebine güvenmeyenlerdenseniz, bu semtten biraz uzaklaşıp Parlamento Binası ve Akademi’ye doğru yürümekte ve civardaki mağazalara bakmakta yarar var. Fiyatlar ciddi biçimde düşmüş. Mango, Zara gibi tanıdık mağazalardan benim aşina olmadığım Yunan markalarına kadar birçok dükkân sizi bekliyor. Özellikle ayakkabı dükkânlarının çokluğuna dikkat çekmeme bilmem gerek var mı… Sanırım Yunanistan’a sandalet cenneti demek yanlış olmaz. Bu ülkeye adımımı attığım ilk günden beri bu çeşitte ve güzellikte sandalet görmediğimi tekrarlıyorum kendime. Metroda, otobüste, sokakta, sandalet ve terlikleri inceliyorum deli gibi. Dükkânlar deseniz dizi dizi, çeşit deseniz aklınız durur. Bazı mağazalarda indirimli fiyatlar 120 Euro’ya anca iniyor ama çoğu yerde fiyatlar 30 – 50 Euro arasında.

Aslında Atina hiç de ucuz bir şehir değil. Şimdiye kadar birçok Avrupa kentinden ufak tefek bir şeyler almışımdır. Ama şu aralar içimdeki alışveriş canavarı uykuda olduğu için midir yoksa canım cimrilik yapmak mı istedi bilmiyorum, hadi şunu da alayım demedim hiç. Türkiye ile karşılaştırınca pek de avantajlı olmadığından belki.

Ben böyle diyorum da Yunanlı kadınlar duruyor mu, durmuyor tabii. Geçen akşam saat dokuz sularında iki yanda sıralanan dükkânların arasındaki kadın kalabalığını görmeliydiniz. Bizim İstiklal Caddesi’ne benzer, trafiğe kapalı uzunca bir caddeleri var; Ermou. Caddenin sonuna kadar şöyle bir göz atmaya çalıştığınızda gördüğünüz tek şey paketler, paketler ve paketler… Her yerde %30dan %50ye varan indirim ilanları. Vitrinlerin önünde müthiş bir kalabalık… Haftalardır buradayım, bu kadar çılgın bir kalabalık görmemiştim. Demek ki Ege’nin öteki yakası da bizim gibi indirimi bekliyormuş. Ne diyelim herkese hayırlı uğurlu olsun, herkese iyi alışverişler…

 

Diğer seyahat yazılarına da göz atmak isterseniz…

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Share


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

error: Content is protected !!