Seyahat

Halkidiki – Koursaros Beach (Paliouri)

Gece – herhalde midem dolu dolu yattığım için – doğru düzgün uyuyamadım. Birkaç kez uyuyup uyandıktan sonra sabah 8’de tam derin bir uykuya dalacakken alarm çaldı. Kahvaltıya 09:00 olmadan gittim gitmesine de otelde ağırlıklı olarak çocuklu ailelerin kalması sebebiyle bu kadar kalabalık olacağını hayal edememişim. Kahvaltı ve plaj hazırlığı ile malum güneş kremi sürme faslı bitince otelden çıktık.

 

Bugünkü plajımız; arkadaş tavsiyesi üzerine Koursaros! Dünkü plaj daha salaş ve sakinken, burası biraz daha beach club havasında. DJ tam gaz… Sabah ilk iş Frapelerimizi söyledik, dün 11€ verdiğimiz içecekler burada 13€. O kadarcık fark olsun varsın. En azından şezlong ya da giriş ücreti vermedik ve denize yakın ikinci sıradan şıp diye bir yer kaptık.

Koursaros

Deniz epey sığ başlıyor ve hep kum… Sabah deniz suyu düne göre daha soğuk gelmişti ama öğle güneşi yükseldikçe şezlongda durmak iyice zorlaştı ve kendimizi cupcup suya atar olduk. Biraz kitap okudum, biraz dünün gazetelerine bakıp iç geçirdim, biraz etrafı seyrettim..

 

Öğleden sonra müzikler de gittikçe coştu. Saat 16:00 olduğunda hafif hafif happy hour havasına girilmeye başlandı…

 

Bazı ufak gözlemlerim;
– Öğlen 12-14:00 arası denizden çıkıp yeme içme peşine düşen bizlerin aksine burada güneş tepedeyken deniz çok daha kalabalık.

– Çoğunluk yüzmekten çok top oynamayı, deniz yatağına uzanmayı ve sohbet etmeyi tercih ediyor, dubalara yaklaşmıyor bile.

– Neredeyse hiç mayo ve mayokini görmedim. Akşamüzeri yürüyüşe çıkan kızlar dışında pek popüler değil sanırım.

– Yeme içme hem seçenek hem de tüketim olarak bize göre çok çok daha az.

– Seçeneğin ve tüketimin azlığı da etkili olabilir; ama servis hızlı. Hiçbirşeyi hatırlatmak zorunda kalmadık.

– Gözlerim midye dolma arasa da tek görebildiğim, pudra şekerli donut’lar ile haşlanmış mısır satan seyyar amca oldu.

– Hamurişine bayılıyorlar, plajda dolaşan amca da bunun göstergesi. Herhalde bundandır ki çok da pastane var şehirde.

– Küçük çocuğuyla denize gelen adamı önce takdirle, sonra çocuğun yanında sigara içtiğini ve denizde oynamasına kızıp çok sert azarladığını görünce eleştiriyle izledim.

– Sigara çok içiyorlar; çok ebeveyn de çocuğun yanında sigara içmekten çekinmiyor.
Saat 18:30-19:00 arasında deniz çarşaf gibi oluyor; denizi koynuna alıp içinde uyuyası geliyor insanın.
Happy hour olur sanmıştım ama tahminimin aksine kimse dansetmeye kalkmadı, yerinde kımıldayan bile olmadı, ben de denizin içinde dansımı yaptım 🙂

Asterias
Akşam otelin çok yakınında Asterias diye bir restoran bulduk foursquare’den, oraya gittik. Herhalde bu kalabalığın içinde bölgenin en sakin noktasıydı, taş çatlasa üç dört masa vardı. Yanyana birkaç restoranın olduğu bir kompleks gibi tasarlamışlar. Greek salad, kabak kızartması, kalamar ve mantarlı risotto’lu yemeğimize 30€ civarı ödedik. Yemeğin sonunda ikram edilen sakız likörüne minik berry taneleri de atmışlardı, çok şirindi. Salatayı ve (Yunan mutfağıyla alakası olmasa da) mantarlı risotto’yu epey sevdim.

 

Yürüyüş yolundan gidip biraz bakınalım dedik ve az ilerleyince asıl kalabalığın nerde olduğunu da görmüş olduk. Sahil kenarında tavernalar, barlar, hatta kocaman dönmedolabıyla bir de lunapark… Bütün hareket burdaymış 🙂

Lemonis
Biraz yürüdükten sonra bizim caddeye döndük ve otel yolu üzerinde Lemonis diye bir pastaneye gittik. Buranın en popüler pastanesiymiş. Kızlar dondurma aldılar ben de tatlıları inceleyip fotoğrafladım. (Bol bol koydukları iki top kornet dondurma 2€)

Diğer seyahat yazılarına da göz atmak isterseniz…

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Be Sociable, Share!
Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

error: Content is protected !!