[Dar]Alanlar

[Dar]Alanlar

Gece gece

Gece gece

Nedir bu? Gecenin içinde ayak sesleri, açılıp kapanan kapılar, musluktan akan suyun kızgın sesi, kilidi tekrar çevirip iyice kapandığından emin olmalar, bir hışırtı, biraz huzursuzluk, üst kattaki çocuğun parkede zıplayan topu, otomatiğin siren gibi uzayan düdüğü ve yatmadan önce masal bekleyen bir bebeğin ağlaması.

Bu bir yaşam tercihi, doğru ya da yanlış değil, iyi ya da kötü de, sadece bireysel seçimim ve tecrübe. Daha hafif yaşayabilmek lazım diyorum mesela ben. Her günün akşamına bir şükür cümlesi bırakmak gerek. Başkalarının yüklerini bu kadar sırtlamamak gerek, başkalarının sorumluluklarını -hem de hiç- almamak gerek.

Uzun tren yolculuklarında cama başımı yaslayıp yarı uykulu yarı uyanık tıngır mıngır gidesim var. Uykusu gelen bir bebeğin sırtını sıvazlayarak ninniler söyleyesim var. Uzun ince bir ağıt yakasım var bu gece, “Havada bulut yok bu ne dumandır”… Bir öykü yazasım var sabaha, rengarenk balonlarla bir fotoğraf çekilesim var. Yalınayak çimlere basıp yağmur altında dansedesim var. Hiç görmediğim bir ülkenin sokaklarında tanımadığım insanlarla sohbet edesim var. Uzun uzun oturasım var bir masada, İtalya’da bir meydanda, kadehlerle peynirlerle hayatı iliklerime kadar hissedesim var. Özlediğim bir rakı sofrasında en dost muhabbetlere gönül koyasım var.

Gecenin bana kaç sevda borcu var bilir misin sen. Söyler misin tekrar görüşmemiz kaç vakit sonradır, rüzgarın ne kadar sert, yelkenlin ne kadar açıktadır. Kaç kez kaybedilmiş, kaçında tekrar bulunmuş, kaç yerinden yaralanmış ama tek bir gülü unutmamış kumrudur o. Anlatmadıkları ve yazmadıklarıyla, varlığı ve hesapsızlığıyla, hep odur, içinde, yüreğinde, gözlerinin en derininde bir sırdır o. Peki nedir bu gece uykumu kaçıran diye sorsan, değiştiremeyeceğin şeylerin kederidir o.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Share


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

error: Content is protected !!