Hayata Dair

Hikaye dinleyicisi

Herkes kendi hayatını yaşıyor. Normali de bu zaten.

Peki o zaman niye bu kadar mutsuz oluyorum başkalarının sıkıntılarını dinlerken ve durmadan düzeltme ve iyileştirme çabasına giriyorum?

Kendi benliğimden ve önceliklerimden çıkıp onların hayatlarına bir nebze güzellik katmaya çalışıyorum. Zamanında şirketin organize ettiği “iş yaşam dengesi” eğitimlerinden birinde hayat amacım olarak da bu çıkmıştı aslında; ama şu an hayat amacım gerçekten bu mu yoksa kendi hayatımdan kaçıp bu iyilik periliğine mi sığınıyorum diye sorguluyorum.

Çocukken, hikaye anlatıcısı olacağımı düşünürdüm. Yüzlerce öykü vardı kafamda dolaşan. Martılarla bulutlar, güneşle ay, yıldızlar ve ayçiçeklerinin öyküleri…

Hikaye anlatıcısından hikaye dinleyicisine dönüştüğümü farkediyorum seneler içinde.

Dinliyorum, uzun uzun, yorulmadan, bıkmadan, sakin ve düşünceli. Gözlerimin içine bakıp kırılan kalplerini avcuma bıraktıklarında da yorum yapmaktan, teselli etmekten ve farklı bir bakış açısı sunmaya çalışmaktan alıkoyamıyorum kendimi.

Hayır, sadece dinle, karışma bu öyküye diyor içimden bir ses. Sadece anlatmak istiyor çünkü çoğu insan, çözüm ya da değişiklik aramıyor ki. Bense Birleşmiş Milletler’in iyilik elçisi şapkasıyla adeta, mikrofonlar önünde açıklamalar vermeye hazırım. Telkin yoluyla kendimi zorlamam gerekiyor buna engel olmak için.

Peki, benim öykülerime ne oldu? Nereye gitti onca hikaye? Roman kahramanları, karmakarışık olay örgüleri, macera ve romantizm, kimi zaman da gerilim…

Herkes kendi hayatını yaşarken -ve böyle de olması gerekirken- kimlerin hayatına sızdım ve orada sıkışıp kaldım acaba?

Kimin ahını aldım ya da kimin mutlu sonuna kendi mutlu sonlarımı heba ettim, bilmiyorum.

Posta kutumda Güneşin Kızı yazacaktı, kızımın adı Öykü olacaktı mesela. Ne yaz sıcaklarına tahammül edebiliyorum artık ne de bir kız annesi oldum. Ona vereceğim öğütler ve saçlarını öreceğim günler başka hikayelere karıştı. Ben o hikayeler arasında yumak yumak sarıldım, rafların arkasına kaldırıldım.

Hayatta yaptıklarından değil, yapmadıkların pişman olur insan, derler. Ben kurmadığım bir geleceğin pişmanlığını mı taşıyorum dersin? Hep duyduğumuz orta yaş krizine mi giriyorum ya da yaşlanma korkusunun çığlıkları mı bunlar?

Sanki aradığım bir cevap varken ben yüzlerce cevap arasından kendi öykümü tekrar bulmaya çalışıyorum.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Hikaye dinleyicisi, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Be Sociable, Share!
Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

error: Content is protected !!